A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Хотінський ліцей Хотінської селищної ради Сумського району Сумської області

Історія школи

У  вересні 2020 року Хотінській спеціалізованій школі І-ІІІ ступенів  Хотінської селищної ради Сумського району Сумської області виповнилося 115 років.

Розпочалася славетна історія школи  ще в далекому 1905 році,

Фото без опису

коли за згодою сільської управи земська школа (заснована в 1834 році) була переведена з досить ветхого приміщення в один із  флігелів старовинного архітектурного ансамблю Строганових (споруда ХІХ ст.). Директором школи для бідних і середнього достатку дітей було призначено  Шестопалова Василя Якимовича. На цій посаді Василь Якимович пробув до 1929 року.

Фото без опису

У цей період під його керівництвом на території школи було закладено фруктовий сад, овочеві ділянки, організована пасіка. Тому учні здобували не лише знання з основних наук, а й навички трудової господарської діяльності.

 Уже в 1923 році Хотінська початкова школа  була перетворена на семирічну. У ній  навчалося 319 учнів, а навчали їх 11 висококваліфікованих спеціалістів із різних предметів.

З 1929 по 1935 роки директором семирічки було призначено Коробова Василя Андрійовича.

У 1935 році школа в Хотіні набуває статус середньої. У ній навчалося 516 учнів. Колектив учителів очолювала Шимко Юлія Василівна. 

Фото без опису

Керівники та педагоги дбали про поповнення матеріальної бази навчального закладу, удосконалення освітнього, виховного процесу, проводили значну позакласну роботу. Школа упевнено розвивалася.

Та в 1941 році  в мирне шкільне життя увірвалася війна. Білоколонна красуня-школа була перетворена фашистами на стайню для коней.

З 17 жовтня 1941 по 1 вересня 1943 року в  Хотіні «господарювала» німецька влада. Під час окупації вона дозволила відкрити в селі дві школи – церковно-парафіяльну та земську. Тогочасний учень  В.О. Зайченко пригадував, що в земській школі дітей навчали Фріда Петрівна Протопопова та Віра Петрівна Шевченко.

1943  року на заході країни гриміла війна, а в напівзруйнованій школі поступово відновлювалося шкільне життя.  Перші літери учні почали виводити на залишках газет і в зошитах із паперових мішків. Підручники ділили між декількома учнями, а чорнило виготовляли з бузини або соку червоного буряка. Замість парт  посеред уцілілих кімнат стояли великі столи та лава, за якими  на лавах сиділо по 10-12 учнів. Приміщення опалювалися за допомогою печей із металевих бочок, димарі яких  виходили із шибок класних кімнат. Освітлювали класні кімнати гасовими лампами, саморобними ліхтарями або ліхтарями «летюча миша».

 Директором у післявоєнний час було призначено  недавню випускницю школи – учительку української мови та літератури Прийменко Марію Дмитрівну. Саме їй випало організовувати вчителів і батьків організовувати відбудову навчального закладу. І тендітна жінка успішно виконувала це нелегке завдання

На кінець 1950-х – на початку 1960-х років шкільні приміщення було повністю відновлено, до школи були прибудовані вісім класних кімнат. Школа почала працювати в три зміни. Вона стала однією із найбільших у районі, адже тут здобували освіту молодь із сусідніх сіл: Миколаївки, Писарівки, Кровного, Іволжиного, Кіндратівки,  Ленінського, Золотарівки, Олексіївки та Констянтинівки.

У 1955-1962 роках працював директором Хотінської школи Чанцев Петро Кузьмич. Саме під його керівництвом у 1958 році після прийняття Закону «Про зміцнення зв`язку школи із життям і про подальший  розвиток народної освіти СРСР»  Хотінська школа стала навчатися за восьми - і одинадцятирічними програмами з загальноосвітньою трудовою політехнічною і виробничою практикою.

У  1950-1960-х роках у педагогічний колектив школи влилися вчителі П.І. Желдубовська, М.К. Гуленко, Л.А. Казбан, В.Я. Коваленко, В.В. Шабаль, К.Г. Дігтярьова, М.Й. Геренко, С.В.Іванов. Їх молодий ентузіазм, професіоналізм, завзяття забезпечували високий рівень підготовки випускників.

З 1962 по 1975 рік директорами школи були Ткаченко Петро Степанович, Яценко Микола Павлович, Костенко Іван Іванович, Коваленко Микола Митрофанович.

Під їх керівництвом школа невпинно розвивалася, піднімалася на нові тогочасні рівні обладнання матеріальної бази, удосконалення навчально-виховного процесу.

Так у 1968-1969 навчальному році у школі навчався 491 учень, працювало 28 висококваліфікованих учителів, було 17 класокомплектів, в основному по дві паралелі, працювало 12 гуртків. У кабінеті фізики (керівник С.В. Іванов) були всі технічні прилади для практичних занять. Кабінет технічних засобів, крім кіноапарату, мав програвач, телевізор, магнітофон, великий набір кіноплівок, діапозитивів. У біологічному кабінеті (керівник А.С. Пригор) знайшов своє місце живий куточок. Обладнання кабінету хімії давало змогу на високому рівні проводити практичні заняття, досліди. Усі педагоги школи невпинно працювали над створенням дидактичних матеріалів, поповнення кабінетів.

Шкільна бібліотека з 5 218 примірниками книг задовольняла запити учителів та  учнів.

Значною подією у 1973 році стало введення в експлуатацію відбудованого після руйнації в роки війни корпусу «Б» (так іменували правий флігель архітектурного ансамблю ХІХ ст. Хотінського палацу). До послуг школярів  тут були по-сучасному обладнані спортивна зала, майстерні для трудового навчання з обробки дерева і металу, один із кращих у районі кабінетів обслуговуючої праці, простора їдальня з новітнім обладнанням, хокейна коробка.

Відкриття корпусу «Б» дозволило перевести процес навчання у школі в одну зміну. А побудований у 70-х роках одноповерховий корпус – виокремити навчання учнів початкової ланки.

З 1975 року по 1982 рік директором школи  була Сорока Марія Тимофіївна. Завдяки її зусиллям було проведено капітальний ремонт основного корпусу «А», це дозволило створити комфортні, зручні умови для навчально-виховного процесу.

За часів учителювання А. В. Хомутова  та В. І.Висоцького набуло широкого розмаху фізичне виховання. На території школи до послуг учнів було обладнано стадіон, кілька волейбольних та баскетбольних майданчиків. У зимовий період заливали каток для занять хокеєм, катанням на ковзанах. Спортивно-матеріальна база забезпечувала роботу не лише шкільних секцій, а й заняття спортом молоді селища.

Значно поліпшено трудове виховання й підготовку  учнів до свідомого оволодіння професіями. Школа поповнювала свій бюджет за рахунок спецкоштів, які накопичувала в результаті допомоги місцевому колгоспу у вирощуванні та збиранні сільськогосподарських культур, у виготовленні торфоперегнійних горщечків для вирощування розсади овочевих культур. Була організована кролеферма, яка теж давала можливість поповнювати спец рахунок. Кошти використовували на придбання новорічних подарунків, культпоходи, проведення позакласних заходів, поїздок учнів до визначних місць тогочасного Радянського Союзу.

Неухильно дбали про добробут, розвиток школи директори Мартиненко В. Ф., Іванченко С. Г., Литвин О. Д.

У 1986 році і аж до 2002 року Хотінську школу очолила Мельник Ніна Михайлівна, колишня випускниця цієї  ж школи. (фото)

У 1987  році  освіта вступила в новий етап свого розвитку, учням надавалася можливість оволодівати конкретними знаннями з природничих, технічних, економічних та суспільно-політичних наук.

У школі період початкового навчання збільшився до 4-х років, а 8-річний період реорганізовано на 9-річний.

Важка й відповідальна робота постала перед директором. Ті стіни школи, які витримали майже столітню давність, стали тісними, малопридатними для навчання. Час вимагав іншого – сучасної школи: зі світлими класними кімнатами,обладнаними сучасною навчальною технікою, спортивною та актовою залами, їдальнею.

Не один рік Ніна Михайлівна ставила питання перед вищим керівництвом району та області про необхідність будівництва нової сучасної школи у селищі. І її старання були не марними, вона змогла витримати на своїх тендітних жіночих плечах нелегку ношу будівництва. У 1996 році нова сучасна школа відчинила вперше двері галасливій хотінській дітворі.

За активну роботу в галузі освіти і активну участь у громадському житті селища та району Мельник Н. М. відзначено урядовою нагородою – орденом княгині Ольги ІІІ ступеня.

У  2002 - 2010 роках школу очолював  Хохлов  Дмитро Федорович. Саме в цей період школа набула нового статусу Хотінська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів Сумської районної ради Сумської області.

Під керівництвом  Хохлова Дмитра Федоровича школа щороку набувала свого неповторного обличчя.  Галерея картин колишнього вчителя школи Клендухова Віктора Миколайовича, фотовиставки: «Сіячі розумного, доброго, вічного», «Випускники школи», живий куточок, тематичні стенди, естетично оформленні коридори, рекреації, класні кімнати – далеко не повний перелік творчої роботи педагогічного колективу на чолі з директором. На території школи з`являється унікальний музей під відкритим небом «Мала батьківщина». Шкільне подвір` я потопало у квітах. Усе це стало предметом гордості не лише учнів та працівників, а й жителів селища.

На виконання державної програми «Інформатизація загальноосвітніх закладів, комп`ютеризація сільських шкіл» школа була повністю забезпечена новими комп`ютерами – відкрито комп`ютерний клас.

З  2010 по 2020 роки директором Хотінської спеціалізованої школи був Мельник Володимир Миколайович. Він організовує учнів, учителів на всебічний розвиток школярів. До традиційної виховної системи школи додаються унікальні заходи: «Хотінський бал», дні зимового та літнього туризму, змагання на байдарках тощо. Проводиться значна результативна робота над удосконаленням навчально-виховного процесу, методичної роботи, поповнення матеріальної бази. За керівництва Мельника В. М. було зроблено капітальне утеплення школи. З початком впровадження стандартів НУШ у школі для майбутніх першокласників готуються сучасні класні кімнати з усім необхідним приладдям для отримання якісних, сучасних знань. Школа отримала статус  - опорна школа Хотінської ОТГ.

У  2020 році розпочато роботу над створення на території школи дендропарку, а в планах було ще й відкрити місцевий зоопарк. І хоча у  2020 році Володимир Миколайович пішов на заслужений відпочинок, та неперервну роботу школи забезпечує її новий керівник, колишня випускниця, учитель хімії та інформатики - Гученко Людмила Вікторівна.

На сьогоднішній день у  стінах школи працюють «Кімната хліба», «Світлиця», краєзнавчий музей та постійно діюча виставка творчих робіт учителів та учнів «Кімната мистецтв», музей під відкритим небом «Мала Батьківщина» – це теж плід пошукової роботи, творчої фантазії  всіх вчителів школи та    вчителя зарубіжної літератури Г.П. Гурця.

Фото без опису                          Фото без опису

Фото без опису                          Фото без опису

Ці експонати знайомлять відвідувачів із історичним минулим і сьогоденням селища, із героїчними подвигами хотінців у роки  Другої Світової війни та в зоні Антитерористичної операції, з їхнім трудовим внеском до скарбниці рідної держави, побутом її мешканців у минулому й тепер. Багато можна відкрити для себе не тільки в навчальних кабінетах і коридорах школи, а й у новому мультимедійному центрі, що знаходиться у просторах читацької зали шкільної бібліотеки.

Фото без опису                           Фото без опису

До послуг учнів у школі діють 11 гуртків, спортивна та актова зали, медичний кабінет, за сучасними вимогами відремонтована їдальня.

Фото без опису                            Фото без опису

Колектив учителів постійно працює над підвищенням фахової майстерності та методичного рівня, вивчає, упроваджує в практику своєї роботи педагогічні інновації, передовий педагогічний досвід.

Педагогічний колектив сьогодні – це 26 творчих, відданих роботі з дітьми вчителів.

На 2020 – 2021 навчальний рік у школі працює вчитель методист – Касьянова Ольга Яківна.

6 учителів мають педагогічне звання «старший учитель»: Коваленко Лариса Іванівна, Ткаченко Олена Володимирівна, Папуша Ірина Миколаївна, Панова Світлана Іванівна, Гученко Людмила Вікторівна, Іванченко Світлана Володимирівна.

Десять учителів мають вищу категорію - Коваленко Лариса Іванівна, Ткаченко Олена Володимирівна,  Панова Світлана Іванівна, Гученко Людмила Вікторівна, Іванченко Світлана Володимирівна, Шабаль Наталія Олександрівна, Іщенко Ірина Вікторівна, Коротенко Ірина Василівна, Іванченко Світлана Володимирівна, Касьянова Ольга Яківна, вісім учителів мають І категорію – Пономаренко Леся Олегівна, Папуша Ірина Миколаївна, Грабова Тетяна Олександрівна, Бучна Наталія Вікторівна, Шабло Юлія Павлівна, Криницька Ірина Борисівна,  сім учителів – ІІ категорію – Калина Тетяна Григорівна, Бучна Ольга Петрівна,  Бучко Наталія Миколаївна, Герман Марина Володимирівна, Тарануха Ольга Федорівна, Полякова Вікторія Сергіївна, Очкаленко Ілона Геннадіївна, один учитель має категорію «спеціаліст» - Сусловець Ірина Сергіївна, пятьох педагого нагороджено знаком «Відмінник освіти України» - Коваленко Л.І., Панова С.І., Семих З. М., Гученко Л.В., Касьянова О.Я.

Учителі школи брали і беруть активну участь у конкурсах «Учитель  року» і є його переможцями та лауреатами.

Серед вихованців школи  щороку є переможці та призери районного та обласного туру олімпіад з основних наук, районного та обласного туру Міжнародного дитячого конкурсу з української мови ім. П. Яцика, конкурсу ім. Т.Г. Шевченка та багатьох інших конкурсів.

Серед випускників школи немало учнів, нагороджених Золотими та Срібними медалями за успіхи у навчанні.

Проводиться цілеспрямована робота з розвитку дитячих обдарувань. Творчо працює у цьому напрямку Л.І. Коваленко. Вона є керівником літературного гуртка, її гуртківці є постійними лауреатами та  переможцями Всеукраїнського конкурсу «Проба пера». Творчо з обдарованими дітьми працюють учитель української мови та літератури – І.В. Коротенко, вчитель зарубіжної літератури О.Я. Касьянова, учителька біології С.А. Тверезовська, вчитель хімії Л.В. Гученко, учителі математики С.В. Іванченко, І.Б. Криницька, учитель історії та правознавства І.М. Папуша.

Учителі початкової ланки І.В. Іщенко, О.В. Ткаченко, О.Ф. Тарануха, Н.М. Бучко, С.І. Панова творчо працюють над упровадженням програми Нова Українська школа.

У 2020 - 2021 навчальному році в школі навчається 220 учнів.

Випускники нашої школи є відомими не лише в межах нашого ОТГ, а й далеко за її межами – це доктор сільськогосподарських наук Г.І. Ройченко, професор військово-морського училища М.П. Петрина, адмірал Військово-морського флоту Ф.Ф. Крячок, генерал авіації В.М. Доценко, директор Сумського науково-дослідницького інституту компресоробудування І. Я. Нікітін, професор медичних наук П. Я. Шапаренко, герой Соціалістичної праці – П.І. Воєводін.ойченко, професор військово-морчмського училища М.П. Петрина, адмірал Військово-морського фор

Ми пишаємося нашими випускниками Героями Радянського Союзу: Ройченко О.О., Просяником О.І., учасниками АТО: Золотарьовим В.М., Могиленко Я.П., Коротенко О.В., Герман О.В., Лавошник В.В , Зуєнко М.М., Желтобрюх В.О., Жарик А.М., Геренко С.В., Ткаченко В.Г., Морозова В.В., Гуленко П. С.

Немало випускників школи обирають професію педагога, 19 із них працюють у рідній школі викладачами різних предметів. Вони під керівництвом дирекції школи гідно продовжують традиції навчального закладу, запалюють у серцях учнів вогник пізнання, виховують людяність, розвивають здібності і таланти учнів на уроках, заняттях гуртків, секцій і в різноманітній позакласній роботі.

Нині жителі Хотіні називають школу новою, бо вона і справді нова -  і не лише будовою, а й змістом навчально-виховного процесу. Привітна, ошатна з усіх боків споруда наче купається в промінцях сонця. А все інше довершують її господарі. Тому й на весні, і восени, серед яскравого різнобарв`я квітів і дерев, відчувається особлива гармонія між усіма ланками рукотворного: насадженим колись парком, ретельно, зі смаком оформлено територію довкола будівлі – з клумбами, газонами, доріжками для ігрових майданчиків. І серед цієї краси милує око сучасна  споруда школи.

Історія школи продовжується… У її сторінки увійдуть нові імена учнів, вчителів, учнів, які закінчуватимуть Хотінську спеціалізовану школу І-ІІІ ступенів і прославлятимуть її.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора